Εκδηλώσεις

Το Πρόγραμμα Εκδηλώσεων του Μύλου των Ξωτικών 2018-2019

Το Πρόγραμμα Εκδηλώσεων του Μύλου των Ξωτικών 2018-2019 Κάθε μέρα εκπλήξεις, καλλιτεχνικές δράσεις, συναυλίες και παιδικά δρώμενα.

Το μεγαλύτερο και εντυπωσιακότερο Χριστουγεννιάτικο Θεματικό Πάρκο της Ελλάδας ανοίγει τις πύλες του ξανά στις 30 Νοεμβρίου 2018 μέχρι και τις 6 Ιανουαρίου 2019.

Το Πρόγραμμα Εκδηλώσεων του Μύλου των Ξωτικών 2018-2019

Παρασκευή 30 Νοεμβρίου

18:30 Αποσυνδέστε τη ζωντανή Savina

Σάββατο 1 Δεκεμβρίου

12:00  «Παιχνίδια του κόσμου» παράσταση με τον κλόουν Λέλο

17:00  «Μια φορά κι έναν καιρό στον Μύλο…. ήταν και τι δεν ήταν!!!»  Παραμύθια με την συγγραφέα Κατερίνα Παπανικολοπούλου, στον κιν/φο του Μύλου

19:00  Kων/νος Μπαμπαλιάρης – Ευθύμιος Μουσικός – Γιώργος Μίγκας  live

Επίσημη τελετή έναρξης

Κυριακή 2 Δεκεμβρίου

12:00  Ο ξυλοπόδαρος σας καλωσορίζει στην πρωτεύουσα των Χριστουγέννων

18:30  Επίσημη τελετή έναρξης –  Ξωτικά, Νεράιδες, Άγγελοι, αερικά κι ο Άη Βασίλης φυσικά, θα ξετυλίξουν για 8η χρονιά ένα μαγικό Χριστουγεννιάτικο παραμύθι.

Ο Δήμαρχος Τρικκαίων κ. Δημήτρης Παπαστεργίου κηρύσσει την έναρξη του Μύλου των Ξωτικών.

Το αγαπημένο συγκρότημα REC και ο γνωστός και ταλαντούχος Νικηφόρος θα βρίσκονται στην κεντρική σκηνή του Μύλου για να μας ταξιδέψουν μουσικά, στο πλαίσιο μαγνητοσκόπησης της εκπομπής ¨Ταξιδεύοντας¨ με τον Χρίστο Νέζο. Προβολή της εκπομπής ανήμερα των Χριστουγέννων στον ANT1.

Δευτέρα 3 Δεκεμβρίου

09:30  «Ημέρα χαράς & ελπίδας»  Σύλλογος ΑΜΕΑ Νομού Τρικάλων «Η Ελπίδα»

Θεατρική παράσταση «Το δέντρο που έδινε», Magic close up, δρώμενο από το Ε.Ε.Γ.Λ. Τρικάλων

Τετάρτη 5 Δεκεμβρίου

12:00   «Κοινωνική ένταξη μέσα από τη διαπολιτισμικότητα»

Δανικό Συμβούλιο για πρόσφυγες – D.R.C.

Πέμπτη 6 Δεκεμβρίου

18:30 Παραγωγές Green Goblin «Το έργο Elfe»  ζωντανά

Κάθε μέρα εκπλήξεις, καλλιτεχνικές δράσεις…

Παρασκευή 7 Δεκεμβρίου

18:30   Οι σπουδαστές των τμημάτων μαγειρικής και ζαχαροπλαστικής δημιουργούν απολαυστικές λιχουδιές  Θεσσαλικό ΙΕΚ Γιάτσος

19:30  Oι σπουδαστές του τμήματος αισθητικής ζωγραφίζουν τα πρόσωπα των μικρών παιδιών με Χριστουγεννιάτικα σχέδια   Θεσσαλικό ΙΕΚ Γιάτσος

Σάββατο 8 Δεκεμβρίου

11:45  Σύλλογος Ποντίων Ριζού Σκύδρας

12:30  Σύλλογος Γυναικών Αμπελακίων – εφηβικό τμήμα μοντέρνων χορών

13:15  Εκπολιτιστικός Σύλλογος Κρηνίτσας

13:50  Πολιτιστικός Μορφωτικός Σύλλογος Ατραπού Φλώρινας «Το ποιμενικόν»

14:30  Σύλλογος νέων Νέας Τρίγλιας

16:00  «Μαγικά από….. απόσταση αναπνοής» με τον μάγο Desdinova

16:45  Σύλλογος Πραμαντιωτών Άρτας «Τα Πράμαντα»

17:30  Μορφωτικός – πολιτιστικός σύλλογος Νέας Μηχανιώνας

18:15  Όμιλος Ερευνών Πηλίου

19:00  Σύλλογος Εβριτών Ν. Καβάλας

19:20 Ακαδημία χορού Κέρκυρα

Κυριακή 9 Δεκεμβρίου

10:30  Πολιτιστικός σύλλογος Προαστίου Καρδίτσας

11:15  Aκαδημία έρευνας παραδοσιακών χορών Ελασσόνας

12:00  Πολιτιστικός σύλλογος Γρεβενών «Πίνδος»

12:40  Σχολή χορού Χαλικιά

13:15  Πολιτιστικός σύλλογος Λαμίας «Πήγασος»

14:00  Επιμορφωτικός & Εκπολιτιστικός Σύλλογος Νέων Βίτουλης Φθιώτιδας

14:30  Χορευτικός σύλλογος Ν. Ιωνίας Βόλου

15:00  «Ο κόσμος από ψηλά» με τον ξυλοπόδαρο του Μύλου

16:15  Εκπολιτιστικός & Εξωραϊστικός σύλλογος Καθενών Ευβοίας

17:00  Eκπολιτιστικός Σύλλογος Αγίου Βασιλείου Λαγκαδά

17:20  Πολιτιστικός Σύλλογος Νικομιδινού Λαγκαδά

17:40  Λαογραφικός Σύλλογος Σίνδου «Ο Ρόδακας»

17:55  Εξωραϊστικός Πολιτιστικός σύλλογος κατοίκων Κάτω Ηλιούπολης

«Η Αναγέννηση Ευόσμου»

18:25  Αδελφότητα Σκλιβανιτών Ιωαννίνων

19:00  Σύλλογος Ποντίων Αλεξάνδρειας & Περιχώρων

19:20  Eύξεινος Λέσχη Χαρίεσσας Νάουσας

Πέμπτη 13 Δεκεμβρίου

09:00  Kids  athletics  διοργάνωση ΤΕΦΑΑ Τρικάλων & ΣΕΓΑΣ Θεσσαλίας

19:00  Μαγνητοσκόπηση της τηλεοπτικής εκπομπής «Αχ πατρίδα μου γλυκειά»

Παρασκευή 14 Δεκεμβρίου

18:30 ζωντανά «Ο Νίκος Βόχος & οι κυνηγοί» 

Σάββατο 15 Δεκεμβρίου

10:00  6η Χριστουγεννιάτικη Χορωδιακή συνάντηση στο Μύλο των Ξωτικών

11:45  Εκπολιτιστικός Μορφωτικός Σύλλογος Κάτω Γέφυρας «Άγιος Γεώργιος»

12:15  Σχολή χορού Μαρίας Βασιλοπούλου

13:00  Μορφωτικός – Εκπολιτιστικός Σύλλογος «Ποντιακά νιάτα»

14:00  Σύλλογος Ποντίων Θάσου

14:45  Σχολή χορού ΚΕΠΑ Δήμου Βέροιας

18:30  «Ταξίδι στην ελληνική μουσική» live

 Κυριακή 16 Δεκεμβρίου

10:30   6η Χριστουγεννιάτικη Χορωδιακή συνάντηση στο Μύλο των Ξωτικών

12:30   «Καλλιτέχνες του δρόμου»   Magic Castle Entertainment

14:00   Χορευτικό τμήμα Ασβεστοχωρίου, ΚΕΠΑΠ Δήμου Πυλαίας – Χορτιάτη

16:00   6η Xριστουγεννιάτικη Χορωδιακή συνάντηση στο Μύλο των Ξωτικών

Δευτέρα 17 Δεκεμβρίου

18:30  Tμήμα σύγχρονου τραγουδιού –  Δημοτικό  Ωδείο Καρδίτσας

19:30   Πολιτιστικός σύλλογος Βασιλικής

Τρίτη 18 Δεκεμβρίου

18:30  Live Party με τη Ραδιοφωνική Λέσχη Τρικάλων

Τετάρτη 19 Δεκεμβρίου

18:30  «ΚΑΡΤ ΠΟΣΤΑΛ» live

Πέμπτη 20 Δεκεμβρίου

09:00  Kids  athletics   διοργάνωση ΤΕΦΑΑ Τρικάλων & ΣΕΓΑΣ Θεσσαλίας

18:30  Καλλιτεχνικός σύλλογος «Ο Αϊ Μαθιάς» Κέρκυρας

19:30  «Ινδιάνικη ορχηστρική μουσική» live

Παρασκευή 21 Δεκεμβρίου

17:15  Xoρευτικός όμιλος Περιβολίου Κέρκυρας

18:00  Aκαδημία χορού Terpsis

19:30  «Vivid  souls»  μουσικό σύνολο Δημοτικού Ωδείου Καρδίτσας

20:15   Χορευτικός Όμιλος Τρικάλων

Κάθε μέρα εκπλήξεις, καλλιτεχνικές δράσεις, συναυλίες και παιδικά δρώμενα.

Σάββατο 22 Δεκεμβρίου

11:30  Σύλλογος Κρανιωτών Λάρισας & περιχώρων «Η Ξηροκρανιά»

12:15  «Xορόπολις» Λαογραφικός χορευτικός όμιλος Τρικάλων

12:45   Μορφωτικός Σύλλογος Ταξιαρχών

13:15   «Από την πόλη ερχόμαστε, με ευχές από κανέλα»  Κέντρο ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ

16:00   «Μια φορά κι έναν καιρό στον Μύλο… ήταν και τι δεν ήταν!!!»  Παραμύθια με την συγγραφέα Κατερίνα Παπανικολοπούλου στον Κιν/φο του Μύλου

17:00   «Σύνολο Ελληνικής Μουσικής»    Μουσικό  Σχολείο Καρδίτσας

18:30   «Χριστούγεννα σαν παραμύθι»  σενάριο – σκηνοθεσία  Γιάννης Κετίκογλου

Kαλλιτεχνικός Σύλλογος θεάτρου «Θεατρικές πινελιές»

Κυριακή 23 Δεκεμβρίου

12:00  «Αστερο-Χριστούγεννα» παράσταση από τη θεατρική ομάδα «Δαχτυλήθρα»

13:00   Φιλαρμονική Δήμου Τυρνάβου υπό τη δ/νση του αρχιμουσικού της, Θέμη Σαμαντζή

13:30   KEΠΑΠ Δήμου Πυλαίας – Χορτιάτη

15:30   «Μαγικά από… απόσταση αναπνοής» με τον μάγο Desdinova

16:30    Aθλητικός παλαιστικός σύλλογος Τρικάλων

18:30 «Τραγουδιστές»  ζωντανά

Δευτέρα 24 Δεκεμβρίου

12:00  «Οι καλικάντζαροι & το δέντρο της  Γης»

Ομάδα κουκλοθεάτρου «3 λαλούν»

18:30 «LesAureVoir»  ζωντανά

Τρίτη 25 Δεκεμβρίου

12:00  Aντώνης Ντόντος  live sax

12:00, 17:00, 19:00 «Avendesora» κινητό διαδραστικό δρώμενο με ακροβάτες ξυλοπόδαρους από τους «Motus Terrae»

18:30 «Ζώνη Fiasco»  ζωντανά

Τετάρτη 26 Δεκεμβρίου

11:30  «Του κόσμου τα μαγικά και τα παιχνίδια»

με τον κλόουν Λέλο και τον μάγο Desdinova

12:00   Δημοτική  Φιλαρμονική Τρικάλων

13:00, 16:30, 18:00 «Avendesora» κινητό διαδραστικό δρώμενο με ακροβάτες ξυλοπόδαρους από τους «Motus Terrae»

15:00, 17:00   «Περιπλανώμενοι ζογκλέρ και μάγοι»

17:30  Μέρες παραμυθιού  Αφήγηση: Βιργινία Κοκκίνου  «”Δεν φοβάμαι” είπε

και ξεκίνησε»

18:30 ζωντανά “Joey” 

Πέμπτη 27 Δεκεμβρίου

12:00  «Ο εκείνος & ο άλλος» κωμική παράσταση

από την καλ/κή ομάδα «Άσπρο μαύρο»

17:00  Ξυλοπόδαρος σε δράση!!!

17:30  Μέρες παραμυθιού  Αφήγηση: Νίκη Κάπαρη, Μουσική: Γιάννης Ψειμάδας

«Ήταν….μια φορά κι έναν καιρό… αρχοντοπούλες που έγιναν αστέρια, δράκοι θεόρατοι, βασιλιάδες με γαϊδουρινά αυτιά..»

18:30  Παιδική  Χορωδία  Δημήτρη  Τυπάλδου

Παρασκευή 28 Δεκεμβρίου

12:00  «Ο πλανήτης που φτιάχτηκε από φούσκες»  bubble show

με  τους «La Petite Marguerite»

13:30   Xoρευτικό τμήμα & χορωδία Π.Σ. Nυμφών Κέρκυρας

17:30   Μέρες παραμυθιού   Αφήγηση: Ταξιάρχης Μπεληγιάννης, «Αφήγηση παραδοσιακών παραμυθιών από τις τέσσερις γωνιές του κόσμου»

18:30   Ποντιακά κάλαντα και τραγούδια του Νίκου Κοτταρίδη από την Κοζάνη. Στο τραγούδι ο Δ. Κοτσογλανίδης

19:15   Salute γυμναστήριο Λαμίας

19:30   «Ινδιάνικη ορχηστρική μουσική» live

Σάββατο 29 Δεκεμβρίου

11:00  Ιππικός Σύλλογος Τρικάλων «Ο Βουκεφάλας»

12:00  «Stand up magic» οικογενειακή παράσταση με τον μάγο Desdinova

και τον κλόουν Λέλο

13:30  Πολιτιστικός σύλλογος «Καλλίχορος» Λαμίας

17:30  Μέρες παραμυθιού   Αφήγηση: Ανθή Θάνου,  Μουσική: Αλέξανδρος Μακρής,  «Η Ψάθινη Κορδέλα»

18:30 «Πλήρης συγκρότημα Swanson & Νaya» (feat. Kiriakos GP) »   live

Κυριακή 30 Δεκεμβρίου

12:00  «Πινόκιο, ένα διαφορετικό αγόρι»  κουκλοθέατρο με μεγάλες κούκλες

από τον κουκλοθίασο Redicolo

13:00   «Καλλιτέχνες του δρόμου»  Magic Castle Entertainment

17:00   «Ο παππούς μου και ο κύριος ΑλτσχάΪμερ» ένα παραμύθι για μικρούς και μεγάλους στον Κιν/φο του Μύλου. Παρουσιάζουν: η δημοσιογράφος κα Φλώρα Κασσαβέτη και η αρθρογράφος λογοτεχνίας κα Σωτηρία Παπαρσένη. Η συγγραφέας κα Έπη Μίχη – Ζέγγου και η εικονογράφος κα Θεοδοσία Κώτσικα, θα είναι μαζί τους και σας περιμένουν με εκπλήξεις.

18:30  «Μουσικές διαδρομές»  live

Δευτέρα 31 Δεκεμβρίου

12:00  «Μονομαχία μάγων» με τους Magic Brothers

2019: Το Πρόγραμμα Εκδηλώσεων του Μύλου των Ξωτικών

Τρίτη 1 Ιανουαρίου

12:00  Aντώνης Ντόντος live sax

17:00  «Η εξέλιξη της μαγείας» παράσταση με τον μάγο Desdinova

19:00  « Τhe poca – polas» live

Τετάρτη 2 Ιανουαρίου

12:00  KIKO  «Μια παράσταση… για μικρούς και μεγάλους»

18:30  Κώστας Στάθης  band  live

Πέμπτη 3 Ιανουαρίου

12:00  «Stand up magic» με τον μάγο Desdinova και τον κλόουν Λέλο

18:30 Αποσυνδέστε τη ζωντανή Savina

Παρασκευή 4 Ιανουαρίου

12:00  «Αστερο-Χριστούγεννα»  παράσταση από τη θεατρική ομάδα «Δαχτυλήθρα»

16:15  Πολιτιστικός σύλλογος Δρυμού Θεσσαλονίκης

18:30   Γιάννης Τρικόπουλος, Σπύρος Σαμαράς, Μιχάλης Γερομίχος  live

Σάββατο 5 Ιανουαρίου

11:00  «Ο εκείνος & ο άλλος» κωμική παράσταση από την

καλ/κή ομάδα «Άσπρο μαύρο»

12:30  Σύλλογος Τρικαλινών Θεσσαλονίκης «Ο Ασκληπιός»

13:30  Σύλλογος Γυναικών Αμπελακίων

16:45  Πολιτιστικός σύλλογος Μικρασιατών επαρχίας Φαρσάλων

17:45  Σύλλογος Κιουταχιωτών Μικρασιατών Φλώρινας «Ο Άγιος Μηνάς»

18:30  Εύξεινος Λέσχη Γιαννιτσών

Κυριακή 6 Ιανουαρίου

12:00  «Τρέξε, παίξε, γέλασε» με τον κλόουν Λέλο

19:00  Tελετή λήξης

Το Πρόγραμμα Εκδηλώσεων του Μύλου των Ξωτικών 2018-2019